Kvalitní video produkce co to vlastně znamená?!

29.11.2020

Teď napíšu více či méně článek v osobní rovině, ale myslím, že sem prostě patří. V posledním měsíci jsem dvakrát poměrně urputně zareagovala, když se někdo vyjadřoval na téma kvality nebo nekvality videí nebo video animací v odborných skupinách nebo i kamarádsky (zvedlo mi to prostě adrenalin🙈 ). Slovo "kvalita" patří dle mého, spíš na výrobní linku nebo k hmatatelné a měřitelné komoditě například kvalita potravin, kvalita materiálu oblečení apod. Pokud tento termín někdo používá ve vztahu k tvorbě, nějaké více či méně umělecké činnosti jako je malování obrazů, tvorba grafiky, napsání knihy včetně video produkce, je to velmi neobjektivní a troufám si tvrdit nesprávně a neobratně zvolený termín.

Akceptuji, když někdo řekne, že se mu styl ztvárnění nelíbí, že by něco udělal prostě jinak, "to ovšem neznamená že lépe" osobní vkus a subjektivní názor je individuální. To ovšem z mého pohledu na věc, nemá nic společného s "kvalitou" filmařské práce. Nekvalitou u videa můžu pojmenovat a označit rozmazané záběry, třesoucí-se obraz, uřezané hlavy účinkujících, špatný zvuk nebo nasazení hudby, špatně navazující záběry ve střihu, když střih ztratil chronologickou posloupnost a je chaotický, když použiji záběry a byl na optice prach, když nesjednotím barevnost v postprodukci apod. prostě technické provedení. Do toho všeho, ale může zasáhnout umělecký záměr, kdy většina vyjmenovaných nedostatků, je vlastně provedena cíleně.

S názorem, že za rozumnou cenou je nižší kvalita mi vadí a vždy se hodlám ohradit. Jsem přesvědčena, že naše promo videa, reklamní videa, firemní videa, prostě celá video produkce, má svou kvalitu velmi dobrou i profesionální. Naše ceny mohou být takové jaké jsou, protože jsme volnonožci - multifunkční profíci se zkušenostmi i z velkého filmařského businessu. Máme vlastní technické vybavení, moc dobře ale víme, že si můžeme techniku, kterou nevlastníme snadno zapůjčit, když to bude z pohledu technických požadavku nutnost a přání klienta. My musíme mít představu, co chceme točit a jak to má ve výsledku dopadnout, aby klient byl spokojený. Nemáme nákladné kanceláře, sami jsme kreativci, tedy nepotřebujeme kreativní agenturu ani neživíme tým dalších filmařských profesí. Naši klienti jsou středně velké společnosti, které nepoptávají televizní reklamu a mezinárodní autorská práva na vysílání (mimochodem i to umíme zprodukovat 😁) Vytváříme pro ně standardní promo videa a video reklamu, většinou pro online užití a sociální sítě s rozpočtem jaký si mohou dovolit a to nemá nic společného z nižší "kvalitou" odvedené práce.

Nejdůležitější a rozhodující článek celé video produkce a vytváření promo videa nebo video reklamy je vždy klient. My musíme ctít především jeho představu a účel sdělení. Drtivá většina klientů je poměrně konzervativní a nemá moc zájem o experimenty a "parádičky", americké trendy video reklamní tvorby, extravagantní reklamní spoty. Jejich přání a představy jsou především o tom, nápaditě, srozumitelně ale seriózně jejich produkt nebo službu prezentovat. Nechtějí tříštit svou cílovou skupinu postprodukčními světovými trendy, které vyhrávají umělecké ceny za reklamu. Sází většinou na jistotu klasiky v našich českých a slovenských marketingových vodách.

Věřte nebo nevěřte... naše video produkce  přinesla klientům mnoho kreativních i trendy nápadů, jak v postprodukci video reklamy pojmout a odlišit se a klient prostě odmítl se slovy, že má tradiční zákazníky a není si jistý, jak by se jim to líbilo. Je to prostě často více otázka vkusu nikoli kvality...

Regina www.videoprofirmu.com