"Kvalitní" video produkce co to vlastně znamená?!

29.11.2020

Teď napíšu více či méně článek v osobní rovině, ale myslím, že sem prostě patří. V posledním měsíci jsem dvakrát poměrně urputně zareagovala, když se někdo vyjadřoval na téma kvalita nebo nekvalita videí nebo video animací v odborných skupinách nebo i kamarádsky (zvedlo mi to prostě adrenalin🙈 ). Slovo "kvalita" patří dle mého, spíš na výrobní linku nebo k hmatatelné a měřitelné komoditě například kvalita potravin, kvalita oblečení apod. Pokud tento termín někdo používá ve vztahu k tvorbě, nějaké více či méně umělecké činnosti, jako je malování obrazů, tvorba grafiky, napsání knihy včetně video produkce, je to velmi neobjektivní a troufám si tvrdit nesprávně a neobratně zvolený termín.

Akceptuji, když někdo řekne, že se mu styl ztvárnění promo videa nelíbí, že by něco udělal prostě jinak, "to ovšem neznamená že lépe" osobní vkus a subjektivní názor je individuální náhled, to nemá nic společného s "kvalitou nebo nekvalitou" filmařské práce. Nekvalitou u videa můžu pojmenovat a označit neostré rozmazané záběry, třesoucí-se obraz, uřezané hlavy účinkujících nebo když neudržím účinkujícího ve fokusu obrazu, špatnou zvukovou nahrávku nebo asynchronní zvuk s obrazem, špatně navazující záběry ve střihu, když střih ztratil chronologickou posloupnost a je chaotický, když použiji záběry a byla špinavá optika, když nesjednotím barevnost v postprodukci apod. prostě většinou se jedná o technické provedení. Jenže, do toho všeho, může zasáhnout umělecký záměr, kdy většina vyjmenovaných nedostatků, je vlastně provedena cíleně.

S názorem, že za rozumnou cenou se musíte smířit s nižší "kvalitou" mi vadí a vždy se hodlám ohradit. Jsem přesvědčena, že naše promo videa, reklamní videa, firemní videa, i animace prostě tvorba video produkce, má svou kvalitu velmi dobrou a profesionální. Naše ceny mohou být takové jaké jsou, protože jsme všichni volnonožci - multifunkční profíci se zkušenostmi i z velkého filmařského businessu. Máme vlastní technické vybavení, moc dobře ale víme, že si můžeme techniku do náročných projektů, kterou nevlastníme, snadno zapůjčit. My musíme a máme vždy představu, co točit a jak to má ve výsledku dopadnout, aby klient byl spokojený. Nemáme nákladné kanceláře, sami jsme kreativci, tedy nepotřebujeme kreativní agenturu ani neživíme tým dalších profesí. Naši klienti jsou středně velké společnosti, které většinou nepoptávají televizní reklamu a mezinárodní autorská práva na vysílání (mimochodem i to umíme zprodukovat 😁) Pro většinu našich zákazníků vyrábíme komerční promo video a video reklamy, většinou pro onli-ne užití a sociální sítě s rozpočtem jaký si mohou dovolit a to nemá nic společného z nižší "kvalitou" naší odvedené práce. 

Nejdůležitější a rozhodující článek celé video produkce a vytváření promo videa nebo video reklamy je vždy klient. My musíme ctít především jeho představu, účel komerčního sdělení a někdy i vkus. Drtivá většina klientů je poměrně konzervativní a nemá moc zájem o experimenty a "parádičky", americké trendy video reklamní tvorby, extravagantní reklamní spoty. Jejich přání a představy jsou především o tom, nápaditě, srozumitelně nebo vtipně jejich produkt nebo službu prezentovat. Nechtějí tříštit svou cílovou skupinu postprodukčními světovými trendy, které vyhrávají umělecké ceny za reklamu. Sází většinou na jistotu klasiky v našich českých a slovenských marketingových vodách.

Věřte nebo nevěřte... naše video produkce  přinesla klientům mnoho kreativních i trendy nápadů, jak v postprodukci video reklamy pojmout a odlišit se a klient prostě odmítl se slovy, že má tradiční zákazníky a není si jistý, jak by to na ně působilo. Je to prostě často více otázka vkusu nikoli kvality...

Regina www.videoprofirmu.com